Udana przebudowa hotelu Wyndham we Wrocławiu

Zarządzanie projektem w zakresie przebudowy wnętrz hotelu ma pewne szczególne aspekty znacznie różniące się od zarządzania typowym fitoutem w obiekcie komercyjnym, czego przykładem jest przebudowa dawnego Hotelu Sofitel we Wrocławiu i dostosowania go do standardów sieci Wyndham

Wspomniana sieć Wyndham Hotels&Resorts to jedna z największych pod względem liczby obiektów sieć hotelarska na świecie. Obsługuje około 9 tysięcy hoteli w 95 krajach, lecz do tej pory była nieobecna w Polsce. Obiekt we Wrocławiu to pierwszy hotel tej sieci w Polsce. Dla operatora i dzierżawcy hotelu – wywodzącej się z Łotwy firmy Mogotel Hotel Group – wrocławski Wyndham to również debiut na polskim rynku. Wejście nowej sieci i nowego operatora było niewątpliwie dużym wydarzeniem dla rodzimej branży hotelarskiej.

Hotel zlokalizowany w budynku Wratislavia Center, nieopodal tętniącego życiem rynku, został otwarty w 2001 roku pod marką Dorint, a następnie przemianowany na Sofitel, który wynajmował budynek przez 10 lat aż do 2020 roku, kiedy zdecydowano o jego zamknięciu. Znając walory i wartość nieruchomości właściciel poszukiwał rozpoznawalnej marki hotelowej, która mogłaby wykorzystać tę unikalną lokalizację w sercu wrocławskiego rynku. W ten sposób nawiązano współpracę z siecią Wyndham, dla której obiekt we Wrocławiu okazał się idealną sposobnością do zrealizowania swoich długo oczekiwanych strategicznych planów wejścia na polski rynek.

Misja dostosowania dawnego Sofitela do potrzeb pięciogwiazdkowego obiektu sieci Wyndham od strony projektowej została powierzona warszawskiej pracowni Tremend, która wykonała projekt renowacji oraz projekt wielobranżowy obiektu. Zaprojektowana została nowa strefa wellness na najwyższym piętrze, z salą fitness, suną, a także łaźnią parową, powstało nowe lobby, różnorodne strefy gastronomiczne, w tym luksusowa restauracja, oraz bar. Nowy wygląd zyskały pokoje hotelowe, w których całkowicie zmieniono wystrój.

Prace budowlane rozpoczęły się w czerwcu ubiegłego roku i były realizowane w formule construction management, pod nadzorem Warsaw Property Partners sprawującego pieczę nad całym procesem. Zespół cmT świadczył usługi zarządzania projektem, kosztami i budową.

Już sama ilość kluczowych uczestników zaangażowanych w projekt była pewnym wyzwaniem, mieliśmy tu bowiem wiele stron do skoordynowania: właściciela budynku reprezentowanego przez inwestora, inwestora zastępczego, dzierżawcę i operatora hotelu, sieć hotelową wyznaczającą standardy, projektanta oraz całą masę firm wykonawczych i dostawców materiałów i wyposażenia. Utrzymanie dobrych relacji ze wszystkimi było niezwykle ważne dla powodzenia projektu.

Z technicznego punktu widzenia największym wyzwaniem była modernizacja instalacji. We wszystkich 205 modernizowanych pokojach hotelowych wymieniono instalację kanalizacyjną, klimakonwektory, dodano instalację LAN, podsystemy do telewizji cyfrowej, poszerzono otwory drzwiowe i wymieniono drzwi pożarowe. Ponadto hotel zyskał nowe oświetlenie wraz z systemem sterowania. Wymieniono również część sprzętów w kuchni hotelowej. Projekt został zoptymalizowany w duchu zero waste, aby wykorzystać istniejące elementy zabudowy i zminimalizować ilość odpadów budowlanych.

Warto podkreślić, że prace budowlane były wykonywane przy częściowo funkcjonującym obiekcie, co wymagało niezwykłej dyscypliny pracy i dokładnego zaplanowania logistyki dostaw.

Wyremontowany pod nowym szyldem pięciogwiazdkowy hotel Wyndham Old Town Wrocław otworzył swoje drzwi dla gości w marcu tego roku. Otwarcie hotelu był to ekscytujący czas dla wszystkich zaangażowanych stron i zwieńczenie ciężkiej pracy i wysiłków wielu osób uczestniczących w procesie.

Jeśli Twoja firma planuje renowację / rozbudowę / zmianę funkcji w swoim obiekcie skontaktuj się z nami i skorzystaj z doświadczeń wielobranżowego zespołu inżynierów, Project Managerów, kosztorysantów cmT.

cmT wspiera Klientów w zakresie:

  • Zarządzanie projektem
  • Zarządzanie budową
  • Zarządzanie kosztami
  • Nadzór Inwestorski
  • Doradztwo techniczne